yaratıcı yazarlık: yazma hayalini gerçekleştirmek

Yaratıcı Yazarlık: Yazma Hayalini Gerçekleştirmek

Yazma arzusuyla hangi yaşta, hangi koşullar altında karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Duygusal olarak yaralandığınız bir anda, okuduğunuz bir cümlenin size verdiği heyecanla, âşık olduğunuzda ya da bambaşka bir zamanda saklandığı yerden çıkıp gelebilir hayatınıza. Belki fısıldayan zayıf bir ses, belki güçlü bir ilham şeklinde belirir. Kim olduğunuzla değil, ne yapmak istediğinizle ilgilenir. Ancak yazma arzusu hissetmek, yazma yolculuğunda ilerlemek ve sonuç almak için yeterli değildir. Elinizdeki kitap, yazan ve yazmak isteyen kişilere bu doğrultuda rehberlik etmek amacıyla hazırlanmıştır.
Bu kitap sayesinde yazma becerilerinizi geliştirecek ve yaratıcılığınızı harekete geçireceksiniz. 30 yazma uygulaması ile en az 14750 kelime kullanarak yazacaksınız. Aynı zamanda yazma yolculuğunda sonuç almanızı sağlayacak çalışma metodunu öğreneceksiniz. Yaratıcı yazarlık ve yazmayla ilgili sıkça sorulan sorulardan yola çıkarak hazırlanan temel bilgileri keşfedeceksiniz.

Şimdi bir karar vermelisiniz. Yazmanın hayalini mi seviyorsunuz yoksa gerçekten yazmak mı istiyorsunuz?

(Tanıtım Bülteninden)

Anlat Dedi Hayat

Sofra hazırdı. Kocası gelmek üzereydi. Antredeki aynada kırmızı rujunu sürdü. Saçlarını düzeltti. “Boşanmakmış!” dedi kendi kendine. Kim sokuyordu bu fikirleri oğlunun aklına merak etti. Sonra gençliğine, tecrübesizliğine yordu sözcüklerini.
Bugünlere kolay mı gelmişlerdi; evliliklerinin üstüne çöken nice bulutlar geçip gitmiş, nice badireler atlatmışlardı…

Bazı hikâyeleri kendinize saklamak istersiniz.
Anlat Dedi Hayat’ta Müge Arbak hayatın ona fısıldadığı bu hikayeleri keyifli, akıcı bir dille ve alabildiğine yaratıcı bir kurguyla anlatıyor. Nakış gibi ince ince işlediği sahnelerde ilişkileri, değişenleri, değişemeyenleri, umutları, geçmişte sıkışanları, geleceğe doğru hareket edenleri ve daha nicelerini kendine has üslubuyla, ustalıkla ele alıyor.

Anlat Dedi Hayat, fırından çıkan sıcak bir poğaçanın yanında bir bardak soğuk üzüm hoşafını ağız tadıyla içmek gibi. Aynı renkmiş gibi görünen, oysa sıra dışı bir gün misali üçe beşe bakmadan yaşanan pek çok hayatın temsili… “Paylaşmak güzel şey” fikrinden hareketle, defterler dolusu yazılmış öyküler arasından seçildi her biri. Bazen yüzünüze kocaman bir gülümseme yayılırken bazen de “Ev gibisi yok.” diye düşünürken bulacaksınız kendinizi. Zaman zaman çıkmaz sokaklarda kovalayacaksınız delik deşik bir geçmişi. Siz karar vereceksiniz “Deli mi ne?” diyenler mi kabahatli yoksa dedirtenler mi… Yaşananlar sadece kader kısmet meselesi mi yoksa Basri Bey yaşadıklarını hak etti mi, doğru olan neydi? Sinsi dünür kendi kazdığı kuyuya düşmeli miydi? Kesin olan bir şey var ki, asla bir yabancı gibi hissetmeyeceksiniz kendinizi. Artık hazırsınız okumaya hayatın içinde görüp de anlatamadığınız o hikâyeleri. (Tanıtım Bülteninden)

Füsun Kitapçı Uysal – Vualet – Bireysel Bilgelik Yayınları

“Farkındalık Yazarlığı Atölyesinden” dijital kitap serisi, Yazar Müge Arbak’ın kurduğu Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesinde yetişen kalemleri okuyucuyla buluşturuyor. Vualet, serinin dördüncü kitabı olma özelliğini taşıyor.

Perdeler kapalı, bütün eşyaların üzeri örtülüydü. Her yer toz içindeydi. Kendisi bir not yazıp gittikten sonra belli ki sevdiği kadın da orayı yıllar önce terk etmişti. Sehpanın üzerinde son yaprağı dışında bitmiş bir not defteri duruyordu. Kapağını açtığı defterin tek kalmış yaprağında “Çok geç!” yazıyordu.

Vualet, Füsun Kitapçı Uysal’ın ilk kitabı. Yazar hayal gücüyle gerçekliği başarılı bir şekilde birleştirdiği öyküleriyle okuyucunun karşısına çıkıyor. Bazen eğlenceli bazen hüzünlü konularda yazdığı öykülerinde okuyucunun farklı karakterlerin hayatlarına tanıklık etmesini sağlıyor.

Füsun Kitapçı Uysal Vualet

Necla Otlu – Merdiven – Bireysel Bilgelik Yayınları

“Farkındalık Yazarlığı Atölyesinden” dijital kitap serisi, Yazar Müge Arbak’ın kurduğu Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesinde yetişen kalemleri okuyucuyla buluşturuyor.

Meçhul ses aynı komutu tekrarladı. “Merdiveni kullan!” Adam bu kez emre uydu. Basamakları birer ikişer çıktı. Bir yandan da olanları anlamaya çalışıyordu ancak aklına bunun bir rüya olabileceği dışında bir ihtimal gelmiyordu. Peşinden gelen var mı diye dönüp baktı arkasına. Onu takip eden kimse olmadığı gibi geride bıraktığı basamaklar da yok olmuştu. Artık ilerlemekten başka seçeneği yoktu. Son basamağa geldiğinde önünde uzanan uçsuz bucaksız okyanusu gördü. Yol buraya kadardı. Daha öteye gidemeyeceği gibi, “Vazgeçtim.” deyip geriye de dönemezdi.

Necla Otlu, Merdiven kitabında yer alan öyküleri ile ilk defa okuyucuların karşısına çıkıyor. Yazar, her bir öyküde hayatın bir başka açısına dikkatle ve incelikle dokunuyor. Bu açıdan bazen gerçeklik bazen hayal ile harmanlanmış olaylar içinde okuyucuyla karakter aynı yolculukta buluşuyor.

Ülkü Yağmur Ural – Kağıttan Kayıklar – Bireysel Bilgelik Yayınları

“Farkındalık Yazarlığı Atölyesinden” dijital kitap serisi, Yazar Müge Arbak’ın kurduğu Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesinde yetişen kalemleri okuyucuyla buluşturuyor.

Kraliçe günün geceye dönmesini sabırsızlıkla bekledi. Nihayet saatler ilerleyip karanlık, ülkeye çökünce kutudaki tozu avucuna aldı. Sarayın yüksek kulelerinden birine çıkıp gökyüzüne doğru üfledi. Bir anda uçuşan parlak toz tanecikleri gecenin karanlığında gökyüzünde tıpkı yıldızlar gibi ışıldamaya başladı.

Kâğıttan Kayıklar, Ülkü Yağmur Ural’ın ilk öykü kitabı. Okuyucu kimi zaman gerçekliğin içinde saklı hayaller ile kimi zaman hayallerin ardındaki gerçeklikle karşılaşıyor. Her bir öykü böylece hem gerçeği hem düşü içinde saklıyor.

Özlem Pekcan – Eflatun Eldiven – Bireysel Bilgelik Yayınları

“Farkındalık Yazarlığı Atölyesinden” dijital kitap serisi, Yazar Müge Arbak’ın kurduğu Farkındalık Yazarlığı Yazı ve Yazarlık Atölyesinde yetişen kalemleri okuyucuyla buluşturuyor.

Fakat bazen… Bazı rastlaşmalarda, bazı davetlerde, bazı sohbetlerde adamın gözleri kendisinden izinsiz bulurdu kadınınkileri, o geceden kalan bir iz ararcasına ve her seferinde pes edip de çevirirken bakışlarını minik bir pırıltı yakalayıverirdi gür kirpiklerin arasından süzülen. İşte o zaman tıpkı kendisindeki gibi kadında da hâlâ canlı olduğunu anlardı o gecenin hatırasının. Ancak bilemezdi anlamını.

Özlem Pekcan Eflatun Eldiven kitabında özellikle yaratıcılığı ile dikkat çekiyor. Özlem Pekcan gerçekçi ve fantastik öyküleriyle okuyucuyu farklı zamanlara, farklı mekânlara ve farklı duygulara taşımayı başarıyor.